Historie

S vinařením jsem začal v roce 1982. V té době pro mne bylo víno pouze zálibou. Prvních vyrobených 200l vína odrůdy Veltlínské zelené z hroznů nakoupených v obci Prušánky na Hodonínsku však změnilo doslova můj život. Každý další rok jsem nakupoval nejen více hroznů, ale i odrůd. Postupně jsem se učil rozpoznávat vůně a chutě vín a to nejenom doma v malém sklípku u rodinného domku, ale i na různých oblastních výstavách v Dubňanech u Hodonína, Sadské, Dřísech a Mělníce. Každý získaný diplom z těchto vinných výstav mne velice potěšil.

V roce 1989 jsem poslal svou směs bílou Rulandské šedé a Sauvignon na mezinárodní přehlídku vín – „Vinofórum“ do Bratislavy. Získaná stříbrná medaile se stala skutečným vstupem na profesionální dráhu. To už malý klenutý sklípek na zahradě nestačil. Našel jsem překrásné sklepní prostory v bývalém mlýně pana Bohuslava Prokůpka a vzápětí jej pronajal. Zhruba 200m2 plochy vyhovovalo provozu malovinařství nejen stálou teplotou, ale i úměrnou velikostí, takže větší dubové sudy se ani po vyprázdnění nerozesychaly.

Po otevření státních hranic jsem se začal okamžitě zajímat o vína sousedních vinorodých zemí Rakouska, Německa, Francie a Itálie, která mne velmi oslovila svou kvalitou, jemností, výrazností a odrůdovým charakterem. Tyto priority jsem si stanovil za cíl vlastní výroby.

Roku 1992 jsem se seznámil s panem Janem Múčkou, sklepmistrem z obce Vinaře u Čáslavi, kde obhospodařoval překrásnou svahovitou vinici s odrůdami Müller Thurgau, Sylvánské zelené, Rulandské bílé, Svatovavřinecké a Portugalské modré. Tyto odrůdy jsem také zpracovával.

V roce 1995 jsem se pokusil o vlastní pěstování hroznů na pronajaté vinici v obci Kozovazy u Nehvizd. Šesti hektarovou vinici jsme se pokoušeli společně s Tomášem Kašičkou zrekultivovat, ale nepřízeň počasí, výskyt oidia a peronospory a v poslední řadě i neznámí česači nám úrodu odvezli.

Od roku 1998 jsem nakupoval hrozny opět u oblasti Podluží, tentokrát to byl pečlivý vinohradník pan Jan Šenk z Tvrdonic. Při opětovných cestách pro hrozny jsem se seznámil s panem Lubomírem Glosem, jehož jsem pojal díky vzácným vinařským radám za svého učitele. Naším společným názorem bylo převést skladování vína z dřevěných sudů do nerezových tanků. Tak se postupně změnil pohled do sklepa z pohádkových dřevěných krasavců na naleštěné nerezové tanky, doprovázejících dnes již většinu potravinářských provozů.

A čas šel dál. V roce 2005 jsem byl seznámen s panem Luďkem Vondrákem, vinařem a vinohradníkem z Mělníka,který obhospodařuje asi 15 ha vinic v obci Liběchov. Dohodl jsem se na spolupráci a výsledek několik nových bílých odrůd Rulandské bílé, šedé, Kerner, Ryzlink rýnský a Svatovavřinecké se objevil na degustačním stole.

V současnosti tedy můžete ochutnat z mé produkce nejen tyto odrůdy z Liběchovské vinice, ale i Muškát moravský, Zweigeltrebe, Cabernet Moravia z vinic Moravské Nové Vsi.